Home »  Новини »  29 червня відбувся захід Business social selfie. Екологічна соціальна відповідальність компаній

29 червня 2016 року відбувся наш традиційний щомісячний захід Business social selfie.  Усвідомлення невід’ємності людської діяльності від природи та обов’язку дбати про середовище свого існування спонукало нас розглянути приклади екологічної соціальної відповідальності українських компаній. Побачити гармонійну взаємодію бізнесу та навколишнього середовища можна було на відкритому повітрі на території закладу One Planet.

Актуальність питання впровадження екологічної соціальної відповідальності на підприємствах викликана низкою причин: по-перше, стрімкі темпи забруднення навколишнього середовища планети та вичерпність природних ресурсів; по-друге, ріст поінформованості населення щодо негативних наслідків дії шкідливих речовин та їх шкоди здоров’ю викликає зацікавленість людей до екологічних умов життя, створює моду на «еко» продуктів та товарів; по-третє, поширення принципу відкритості та прозорості діяльності компаній дає споживачу доступ до інформації, в тому числі екологічної, яка висвітлює вплив підприємства на довкілля, наявність соціальної відповідальності, що формує імідж підприємства та підвищує його конкурентоспроможність.

Екологічна соціальна відповідальність виникає у 1970х роках в результаті затвердження природоохоронного законодавства та ряду міжнародних екологічних стандартів. Щоб уникнути санкцій підприємства мали переглянути свою екологічну політику і вжити заходів щодо зменшення негативного впливу своєї діяльності на навколишнє середовище. З іншого погляду, екологічна відповідальність є наслідком моральної відповідальності компаній перед сучасним та майбутніми поколінням за прагнення до збереження довкілля, що виявляється у раціональному використанні ресурсів, ощадливому виробництві та діях, спрямованих на  покращення екологічної ситуації. Сьогодні екологічна соціальна відповідальність перестає бути чимось примусовим, а перетворюється швидше у правила ведення бізнесу у концепції сталого розвитку та обумовлюється не лише етичними, а й економічними міркуваннями.

Дарина Маханьова, CSR менеджер в корпорації «Оболонь» відкривала захід з темою «Екологія виробничих процесів».Obolon

«Оболонь – Еко»це напрям діяльності компанії «Оболонь», у межах якого реалізується стратегія еко – відповідальності підприємства, що передбачає:

 1. Екологію виробничих процесів (збереження водних ресурсів, енергоресурсів, атмосфери);
 2. Впровадження інноваційних екологічних проектів (утилізація відходів виробництва, пластикових пляшок, розвиток альтернативної енергетики);
 3. Розвиток екологічної свідомості (робота з колективом, зелений офіс, зовнішні акції).

Щороку компанія витрачає мільйони гривень на охорону довкілля, а саме: закупівлю екологічної сировини та обслуговування природоохоронного обладнання, модернізацію очисних виробничих установок, утилізацію відходів виробництва та ін. Результатом є  значне зменшення рівня викидів сполук азоту, зернового пилу та сполук азоту в атмосферу, економія споживання води сягає 14% в порівнянні з попереднім роком. Впровадження сучасних автономних компресорів низького тиску на лінії виробництва дозволило компанії знизити енергоємність виробництва та зекономити 330 тис. кВт/год електроенергії, а також суттєво скоротило викид СО2 в атмосферу.

Екологічна відповідальність передбачає свідоме ставлення до організації процесу виробництва та утилізації промислових відходів. З цією метою було впроваджено програму з переробки використаних матеріалів та  побудовано переробний завод у м. Олександрія, Кіровоградської області. Власна переробка відходів виробництва та повторне використання матеріалів як вторинної сировини у виробництві включає:

 • реалізацію органічних відходів для відгодівлі тварин (пивна дробина, зернові відходи)
 • переробку пластикових відходів для виготовлення бандажної стрічки

Загальний ефект від реалізованої програми можна оцінити у трьох вимірах:

 1. Екологічна складова – перероблено понад 9 тис. тонн пластика
 2. Соціальна складова – створено понад 350 робочих місць
 3. Економічна складова – виручка від реалізації бандажної стрічки за рік складає 10 млн. гривень.

Таким чином, компанії вдалося налагодити виробництво товарів відповідно до міжнародних стандартів та сприяти збереженню довкілля, економлячи кошти на ресурси.

Корпорація «Оболонь» є постійним учасником всесвітньої акції «Година землі» Всесвітнього фонду природи WWF – виробничі процеси зупиняються на годину, вимикається необов’язкове світло та електронні пристрої. Метою заходу є збереження  природніх ресурсів та привернення уваги до екологічних проблем планети.

На території підприємства реалізовано проект «Зелений офіс», в межах якого прийнято ряд енерго ефективних рішень, що дозволили суттєво скоротити витрати світла, води, паперу в офісі. Одним з них є впровадження електронного документообігу. Працівники можуть приїжджати на роботу на велосипедах, спеціально для цього організовано велопарковки. Компанія підтримує заохочує та підтримує внутрішні екологічні ініціативи співробітників.

Пані Дарина наголошує, що основу екологічних процесів складають:

 1. Постійний контроль та аналіз впливу виробництва на навколишнє середовище
 2. Вдосконалення технологій відповідно до екологічних аспектів
 3. Мінімізація шкідливих викидів завдяки використанню сучасного обладнання
 4. Виховання екологічної свідомості персоналу

З метою поширення ідеї відповідального ставлення до сортування і утилізації побутових пластикових відходів корпорація «Оболонь» випустила освітній мультфільм для формування екологічної свідомості серед населення.


Олег Маслов, директор компанії «Green Wheels»  вів мову про «Електрокари: безпечний та екологічний вид транспорту».Маслов

Green Wheels – це перший в Україні простір зелених технологій, де люди можуть ознайомитись з новинками електронного транспорту, спробувати їх переваги та отримати вичерпну інформацію з питань придбання, оформлення та обслуговування електрокарів.

Екологічна відповідальність кожної людини починається з усвідомлення наслідків своєї діяльності. «Натискаючи на акселератор  електрокару – ви не завдаєте шкоди природі» – говорить спікер. Електромобіль – сучасний транспортний засіб, який ідеально підходить для пересування, як по мегаполісам, так і для поїздок за місто.

Головні «плюси» автомобілів з електромоторами:

+ Економічність – за рахунок відмови від використання бензину

+ Можливість підзарядки від побутової електричної мережі (розетки)

+ Екологічність – відсутність шкідливих вихлопів

+ Менший шум за рахунок меншої кількості рухомих частин

+ Безпечність – висока якість конструкції автомобілю поєднується з розумною програмною частиною, тобто  можливістю використання режиму автоматичного управління авто.

Запас ходу більшості сучасних електромобілів становить від 80 до 150 км.  Наразі в Києві вже діє понад 60 зарядних станцій, в Україні – понад 200 і з кожним днем ця цифра зростає. Зарядка електротранспорту на станціях є  безкоштовної, а її тривалість залежить від типу батареї машини та зарядного пристрою.

Зараз в Україні офіційно зареєстровано понад 700 електрокарів, серед яких найпопулярніші: Nissan Leaf, Tesla, Ford Focus EV, Reno, BMW. Головною перешкодою на шляху масового вжитку еко-карів є їх висока ціна у нашій країні та недостатня кількість зарядних станцій. Спікер переконаний, що найближчим часом ситуація зміниться після прийняття ряду законів:

 • Звільнення електротранспорту від акцизу;
 • Зменшення ПДФ;
 • Впровадження державних та комерційних програм для сприяння кредитуванню екологічного транспорту.

Спільнота власників електрокарів Green Wheels бере участь у розробці законодавства. Компанія Green Wheels має на меті розширювати знання населення щодо безпечності та екологічності електротранспорту на освітніх наукових зустрічах, де відбуватиметься тест драйв авто, знайомство з іншими сучасними прикладами еко-транспорту  (електронні скутери, гіроскутери та ін).

Більше про електрокари можна дізнатися на офіційному сайті >>>


Тетяна Калашнюк,  спеціаліст із комунікацій ПАТ «Фармак»  поділилася досвідом «Формування екологічної свідомості персоналу».
Фармак

ПАТ «Фармак»  – провідна фармацевтична компанія, яка спрямовує свої зусилля на створення, виробництво та впровадження в життя ефективних, безпечних та доступних лікарських засобів.

Екологічна політика компанії спрямована на забезпечення ефективного використання природних ресурсів, охорону навколишнього середовища та забезпечення екологічної безпеки виробництва. Для цього було впроваджено систему управління середовищем ПАТ «Фармак» відповідно до вимог ДСТУ ISO 14001:2006 (система екологічного управління). Підприємство постійно поліпшує систему управління відповідно до міжнародних стандартів серії ISO 14001. Керівники та співробітники компанії визнають рівень відповідальності за стан довкілля, важливість принципів сталого розвитку та зобов’язуються дотримуватися вимог системи управління навколишнім середовищем підприємства.

Екологічна політика ПАТ «Фармак»  заснована на принципах:

 1. Запобігання забрудненню навколишнього середовища під час проектування та розробки нової продукції та послуг.
 2. Розробка та впровадження сучасних високоефективних інноваційних технологій з мінімальним впливом на довкілля.
 3. Впровадження заходів по зменшенню викидів, скидів та інших шкідливих впливів для довкілля.
 4. Раціональне використання природніх ресурсів.
 5. Скорочення споживання енергоносіїв.
 6. Удосконалення процесу утилізації відходів.
 7. Пошук та використання якісної сировини.
 8. Постійний розвиток та навчання персоналу.
 9. Дотримання законодавчих актів стосовно всіх визначених аспектів діяльності підприємства.

«Фармак» реалізував значні інвестиційні проекти, спрямовані на зменшення впливу на довкілля. Впроваджено повторне використання та переробку ресурсів. Наприклад, за результатами 2015 року передано на переробку: плівки стрейч – 8,025 т, відходів поліетилену – 20,118 т, склобою тарного – 14,820 т, макулатури паперової та картонної – 152,605 т. Частка повторно використаної води постійно зростає.

Рівень екологічної безпеки забезпечується на кожному етапі діяльності підприємства, тому відповідальне ставлення до проблем екології входить до числа пріоритетів  компанії, важливим є підвищення еко-свідомості та еко-культури працівників.

Доповідач розповіла основні еко-правила, яких слід дотримуватися при формуванні екологічної свідомості персоналу:

 1. Стимулюйте ініціативу персоналу.

В 2014 році в рамках проекту «Школа молодого лідера» група з 6 співробітників ініціювала запуск проекту «Зелений офіс». Про запуск повідомили в корпоративному журналі компанії та зробили презентацію активістам від кожного структурного підрозділу. Учасники презентації отримали орендовані мотузки та бейджі – «Учасник проекту «Зелений офіс», а також вазончики – трав’янчики, за якими потрібно було доглядати та поливати квіти. Еко – команда також розробила мотиваційні постери з закликами до бережливого ставлення до ресурсів.

В рамках проекту «Зелений офіс» запущено:

 • збір макулатури: по підприємству встановлено спеціальні бокси для збору паперу. За результатами було зібрано 2107 кг паперу за рік;
 • збір батарейок – у спеціальні бокси поклали понад 50 кг відпрацьованих елементів живлення.
 1. Долучайте до еко – ініціатив дітей працівників компанії

Діти та батьки прийняли участь у конкурсі новорічних прикрас із вторинної сировини. За даними долучилися близько 100 діток, які виготовили 200 неймовірно оригінальних прикрас.

 1. Влаштовуйте еко-конкурси для персоналу

Серед співробітників було проведено конкурс логотипу ЕКО – ФАРМАК для позначення екологічної діяльності ПАК «Фармак». 20 осіб створили близько 60 логотипів, серед яких було обрано лого-переможця.

 1. Дайте персоналу можливість долучатися до глобальних єко-ініціатив

У корпорації діє екологічне волонтерство! Починаючи з 2013 року, персонал організації беруть участь у соціальній акції «Зробимо Україну чистою!». Щороку кількість бажаючих зростає, до акції долучаються рідні та діти співробітників.

 1. Краще один раз побачити, ніж сто разів почути

В рамках проекту «Зелений офіс» 20 фармаківців та їх рідні відвідали з екскурсією партнерське підприємство «Обухівміськвторресурси», на власні очі побачили як сортують сміття та дають йому «друге життя», рятуючи в такій спосіб планету від забруднення. Враження від побаченого всі охочі описали в корпоративному журналі.


Рудольф Краєвський, засновник і ідейний керівник Vegano Hooligano закликав присутніх «Ставайте ваганами, це природно!»Rudolf

Екологічна соціальна відповідальність бізнесу розпочинається з самого власника цього бізнесу. Так, щирий та відкритий до світу Рудольф розпочав свій виступ з опису своїх ідеалів та переконань: «Одного разу моє серце гучно промовило – в нашому непростому світі, ти мусиш берегти життя, та підтримувати ідею рівності і миру. За чотири роки мого веганства, я зробив багато висновків та затвердився в тому, що мій вибір був вірним. Веганство, це той крок, який я раджу зробити кожному з вас. Це здорово. Це гуманно. Це екологічно».

Спікер перерахував причини, за якими веганство може стати способом врятувати планету:

 1. Реальне покращення здоров’я та довголіття. Свіжі овочі, салати, фрукти, соки та смузі, горіхи, насіння – є більш природніми для організму та кориснішими, оскільки містять необхідні амінокислоти. Це сприяє зменшенню захворювань організму та довголіття.
 2. Веганство – це перемога миру. М’ясо тварини – це продукт вбивства та ескалація насильства.
 3. Порятунок екосистеми – винищення популяцій тварин врешті негативно впливає на всю екосистему планети.

Vegano Hooligano – всеукраїнська спільнота веганів та українська мережа веганських закладів здорового харчування. Свій бізнес доповідач вибудовує виходячи з концепції сталого розвитку – «бізнес має приносити більше користі, ніж шкоди». На базі закладу Vegano Hooligano та он-лайн ресурсу вибудовується сервіс веганства. Існує екологічний супермаркет продуктів, школа веганської кухні, лекторії здорового харчування, збірки рецептів їжі, веганські фестивалі, акції та ін.

Рудольф наголошує на ключовому месседжі: «Веганство може бути смачне, корисне, здоровіше і дешевше».

Більше про філософію веганства можна дізнатися на офіційному сайті >>>

Дякуємо всім, хто відвідав цю зустріч! Нагадуємо Вам, що участь у Business social selfie є безкоштовною. Крім того, учасники мають змогу долучитися до online-трансляції заходу та переглядати його не виходячи з дому.

Всі відео матеріали з цієї зустрічі та попередніх заходів Business social selfie можна переглянути на нашому ютуб каналі  за посиланням. 

Слідкуйте за анонсами – ми розповідаємо про актуальне!

[print_gllr id=1874]

Show Buttons
Hide Buttons