Home »  Статті »  для НДО »  3 підходи до фандрейзингу “рівний-рівному”

Фандрейзинг за принципом «рівний-рівному» може здатися новою концепцією, однак та чи інша форма подібної діяльності практикувалася вже давно. Наприклад, шкiльний ярмарок дитячих поробок, виручені кошти з якого йдуть на лікування онкохворих дітей певного району, або благодійний ярмарок\забіг для збору коштiв на збереження історичної будівлі.

Трошки статистики: лише в 2013 році на каудфаундингових платформах світу було зібрано більше 5.1 млрд. $. У світі неприбуткових організацій практика здійснення фандрейзингу за принципами «рівний-рівному» зросла на 60%.

Ще пару років тому фандрейзинг за принципом «рівний-рівному» або ж особистий фандрейзинг був більш відомий як дружній (friendraising). Організації використовують його задля залучення коштiв на свої цілі, але це також стосується випадків коли друзі збирають кошти одне для одного, обравши конкретний об’єкт фінансування. Також варто зазначити що завдяки технічному прогресу, розвитку онлайн-платформ по збору коштів та популяризації соціальних мереж процес фандрейзингу за принципом «рівний-рівному» став таким простим та зручним як ніколи досі – саме завдяки цим його перевагам громадські організації часто використовують його як ключовий елемент організаційної стратегії по залученню коштів.

ТОЖ ЧОМУ ФАНДРЕЙЗИНГ ЗА ПРИНЦИПОМ «РІВНИЙ-РІВНОМУ» ТАКИЙ КОРИСНИЙ ДЛЯ ГО?

Пояснимо це за допомогою 3-х компонетів:
Відносини. Традиційний фандрейзинг займає у професійного виконавця багато інвестицій у вигляді часу, фінансів та зусиль і т. ін. натомість friendraising сильно збільшує аудиторію в короткі терміни опираючись на тих прихильників Вашої діяльності, які вже є.
Ресурси. Діяльність громадських організацій здебільшого стикається з обмеженнями у вигляді часу, бюджету і часом самих працівників. Фандрейзинг за принципом «рівний-рівному» спрощує процедуру фандрейзингу та прибирає деякі з цих тягарів поширюючи Ваш меседж про пошук ресурсів малими зусиллями серед широкої аудиторії в короткий час – в той час як команда зможе зосередитися на інших нагальних завданнях.
Досягнення. Коли вже існуючі прихильники Вашої діяльності залучені до процесу залучення коштів для Вашої організації – вони автоматично діляться інформацією про діяльність організації з своїми родичами, друзями та знайомими і таким чином аудиторія Ваших прихильників стрімко зростає – найефективніший маркетинг – сарафанне радіо.
Як правило, ми спостерігаємо тенденцію, що громадські організації підлаштовують свою діяльність під єдиного донора, сліпо слідуючи його вимогам та цілям, або орієнтуються на кошти сезонних грантів – зрозуміємо така політика організації не є довготривалим вкладом в її розвиток – і якщо Ви хоча б частково впізнали в цьому описі себе – Вам буде корисним прочитати більше про фандрейзинг за принципом «рівний-рівному».

Існує багато підходів фандрейзингу за принципом «рівний-рівному» – у даній статті ми розглянемо 3 які використовуються громадськими організаціями найбільш часто:
КАМПАНІЇ. Кампанії реалізуються впродовж конкретного періоду часу і мають конкретну ціль (фандрейзингову або впливову). Фандрейзери включають ціль по збору коштів в загальну мету компанії. Наприклад, компанія А. збирає на краудфаундинговій платформі Б. 10 000 $ на порятунок синіх китів в Канаді.
ОСОБИСТИЙ. Цей тип фанрдрейзингу за принципом «рівний-рівному» зосереджений на індивідуальних цілях фандрейзера або підтримку його потреби. Наприклад, група самодопомоги В. на краудфаундинговій платформі Б. зібрала 2 500 $ на терапевтичні заняття.
ДІЯЛЬНІСТЬ. Цей тип зосереджується на подіях таких як марафони, які спрямовані на заохочення до фізичної активності людей і паралельно збираються кошти (наприклад, як внесок учасника марафону).

ЧИ ФАНДРЕЙЗИНГ ЗА ПРИНЦИПОМ «РІВНИЙ-РІВНОМУ» ТЕ ЩО ПІДХОДИТЬ САМЕ ВАМ?

Тепер, коли Ви приблизно розумієте що таке фандрейзинг за принципом «рівний-рівному» для громадських організацій потрібно визначити чи це той принцип збору коштів який підходить саме Вашій організації і чи маєте Ви насправді використовувати його як частину стратегії компанії.
Так само як і все збір коштів за принципом «рівний-рівному» працює не для всіх. Деякі громадські організації обирають довготривалі кампанії по збору коштів за принципом «рівний-рівному» які просто постійно пасивно збирають кошти на незначні активності в діяльностi організації, проте найкраще в цьому процесі саме приймати рішення які сприяють здійсненню стратегії діяльності організації сформованої на основі поточних цілях, потребах та ресурсах – «go big or go home».

Давайте відповімо на декілька питань:

    1. – Чи має Ваша громадська організація унікальну історію яка буде резонувати в фандрейзинговій кампанії за принципом «рівний-рівному»?
    1. – Чи потрібно Вашій компанії залучити велику кількість коштів за короткий проміжок часу?
    1. – Чи є прив’язка до конкретної події, заходу, свята, кризи, новини, дати, фестивалю до якого необхідно зібрати кошти?
    1. – Чи Ви хочете розвивати свою громадську організацію в новому напрямку?
    1. – Чи Ваша аудиторія більше схильна відстоювати Вашу діяльність?

Якщо відповідь на більшість з цих питань у Вас тверде ТАК – тоді це виглядає так ніби фандрейзингові кампанії за принципом «рівний-рівному» це дійсно те, що підходить Вашій громадській організації.

Зверніть увагу на те, що відповідь на ці запитання можуть змінюватися протягом вашої діяльності в залежності від того якими є поточні цілі і пріоритети діяльності в компанії тому обов’язково перегляньте відповіді на ці запитання кожного разу перед тим, як планувати кампанію по збору коштів. Окрім того може виявитися так, що достатньо лише однієї відповіді «ТАК», щоб збір коштів «рівний-рівному» був саме тим, що потрібно, особливо, якщо у Вас горить підготовка події, яка має відбутися в конкретний час.

Тож плануйте свої кампанії по збору коштів виважено і обирайте відповідні методи!

Show Buttons
Hide Buttons