Home »  Статті »  Місце соціального підприємництва серед соціальних ініціатив (за матеріалами програми обміну Erasmus+)

Нещодавно я повернувся з навчальної програми молодіжного обміну “Change Lab” на Кіпрі, який діє за підтримки програми “Erasmus+”, де отримав підвищення кваліфікації у тематиці соціального підприємництва.

Основною тематикою цього проекту було соціальне підприємництво (social entrepreneurship).

Там я зрозумів кілька важливих речей, які не дають мені спокою, а саме – людям важко визначити місце соціального підприємництва у сфері соціальних проектів.

Тому я хочу вирішити дану задачу і показати своє бачення цього

Почнемо з самого визначення соціального підприємництва.

Соціальне підприємництво – це бізнес, який окрім створення цінності та отримання прибутку, допомагає у вирішенні певної соціальної проблеми. Соціальне підприємництво має дві основні складові: підприємницьку і соціальну.

Отже, можна виділити дві крайні точки, які поєднує соціальне підприємництво: бізнес (яким займається комерційне підприємство) і соціальний проект (створює та реалізовує громадська організація).

Також потрібно розуміти важливий момент – БУДЬ-ЯКИЙ бізнес має певний соціальний ефект (працевлаштування людей, задоволення потреб споживачів, покращення економічної ситуації в країні і т.д.) і непотрібно класичний бізнес вважати соціальним підприємством.

Далі у нас ідуть такі елементи системи як громадська організація з частковим фінансуванням (гранти, залучення ресурсів під певні проекти) та бізнес, який має корпоративну соціальну відповідальність.

Давайте розберемо більш детально кожен з них.

Громадська організація отримує фінансування на свої проекти, але не шляхом підприємницької діяльності. Тому яким би масштабним, крутим і корисним не був соціальний проект, якщо кошти на нього були отримані по грантовій програмі або від меценатів, така громадська організація НЕ Є соціальним підприємством, оскільки не містить підприємницької складової та є неприбутковим.

Бізнес, який має корпоративну соціальну відповідальність, зазвичай, є великою корпорацією, керівництво якої розуміє свій вплив на локальну спільноту або суспільство в цілому. Тому він прагне покращити певні аспекти життя стейкхолдерів – жителів цієї спільноти шляхом реалізації певних соціальних проектів.

І нарешті два дуже близьких по суті поняття – соціальне підприємництво і соціально відповідальний бізнес

Відмінності між ними насправді залежать лише від бачення власника бізнесу.

Соціально-відповідальний бізнес створюється в першу чергу для отримання прибутку, але своєю діяльністю формує достатньо великий соціальний вплив та соціальний ефект.

Соціальне підприємництво створюється для вирішення певної соціальної проблеми, але базується на загальних засадах ведення бізнесу і використовує бізнесовий підхід для здійснення своєї діяльності.

Сподіваюся, що ця стаття допомогла вам більше зрозуміти, що таке соціальне підприємництво і його місце у соціальній сфері.

Автор статті: Віктор Коваленко, проектний менеджер, спеціаліст з соціального підприємництва компанії

Show Buttons
Hide Buttons