Home »  Статті »  для бізнесу »  Аналітичний відгук про презентацію соціальних підприємств 31 травня 2017 року

31 травня відбулася презентація соціальних підприємств (https://www.facebook.com/events/228296334334128) , яка стала завершенням курсу навчання для тих, хто цікавиться соціальним підприємництвом та мріє запустити власний стартап, прибутковий для себе та корисний для суспільства, проходило в рамках компоненту проекту «Соціальне підприємництво, як ефективний інструмент громадянського суспільства для врегулювання соціально-економічних конфліктів в пост воєнному просторі», що виконується ДРА, Фондом Східна Європа, ChildFund Deutschland e.V. та ГО «Країна вільних людей», і є частиною Проекту «Подолаємо наслідки війни разом», який виконується ДРА та фінансується Міністерством Закордонних Справ (МЗС) Федеративної Республіки Німеччини.

І знаєте що? Я був приємно приємно вражений роботою, яку виконали учасники та тренери. Тому зараз викладу короткий опис проектів із коментарями за структурою:

 • Автор ідеї, місце реалізації, назва проекту;
 • Бізнес-модель;
 • Соціальна складова проекту;
 • Коментар від автора.
 1. Ірина з Сєвєродонецька презентувала своє бачення Центру турботливих нянь.

Бізнес-модель полягає у тому, що батьки Сєвєродонецька зможуть залишати своїх дітей з нянею на період до 4 годин.

Соціальна складова проекту – це працевлаштування ВПО, які мають відповідні особисті характеристики.

Ірина отримала із залу дуже багато корисних порад людей, які стикалися з проблемою вибору хорошої та відповідальної няні, тому їй потрібно ще продумати багато аспектів роботи підприємства, але в цілому цінність та актуальність проекту дуже висока.

 1. Володимир зі Львова розповів про центр іпотерапії “Кептарик” та створення сенсорної кімнати для розвитку дітей при ньому.

Бізнес-модель центру іпотерапії зрозуміла, але виникла дискусія з приводу актуальності і рентабельності підприємства

Соціальна складова проекту полягає у наданні послуг іпотерапії по вільній ціні для людей, у яких немає можливості оплати заняття повністю.

На сумнівності ефективності бізнес-моделі центру іпотерапії наголосив Василь Назарук, навівши приклад Миколи Данцева, який є власником соціального підприємства “Пан Шоколат’є”. Василь розповів, що Микола протягом 1 року намагався створити рентабельний центр іпотерапії в Миколаєві, але через деякий час зрозумів, що в сучасних умовах це майже неможливо.

 1. Віктор із Сєвєродонецька візуалізував ідею фотостудії із професійним обладнанням.

Бізнес-модель – здача в оренду студії та обладнання фотографам м.Сєвєродонецька, а також курси фотомайстерності.

Соціальна складова проекту – це виявлення та розкриття творчого таланту дітей та ВПО шляхом проведення безкоштовного навчання.

Проект має зрозумілу бізнес-модель, однак ще потрібно прорахувати період окупності інвестицій, які безумовно потрібні для покупки дорогого обладнання, тому що якщо обладнання окупиться лише через кілька років інвестиції будуть невиправданими.

 1. Наталя зі Львову показала глядачам прототип брендованої львівської екосумки.

Бізнес-модель полягає у виготовленні та реалізації екосумок із львівською символікою.

Соціальною складовою проекту є проведення безкоштовних курсів підвищення кваліфікації для ВПО по спеціальностям, які ринок найбільше потребує

Першим же питанням було завдано сильний удар по ідеї, тому що воно було про собівартість виробництва однієї сумки, яка виявилась занадто високою, що значно знижує конкурентоспроможність продукту, оскільки зараз на ринку є багато дешевших аналогів. Василь Назарук порадив вивчити досвід Індії, де подібний продукт виробляють з відходів та соціального підприємства “Барвиста”, а Євгенія Аратовська запропонували замість екосумок виготовляти поліетиленові пакети для сортування сміття.

 1. Олена із Запоріжжя поділилася своєю історією та ідеєю птахоферми, де будуть працювати АТОшники.

Бізнес-модель полягає у вирощуванні курей-несушок на органічних кормах і відповідно реалізації яєць із символом “Organic”.

Соціальною складовою проекту є працевлашування та соціальна реабілітація 8 АТОшників.

Дуже добре продуманий проект, в успіху якого я не сумніваюсь, оскільки Олена разом з чоловіком до початку військового конфлікту на Сході України займалися схожим фермерством і мають великий досвід ведення цього бізнесу та особисто зіткнулися з проблемою ресоціалізації, оскільки її чоловік є ветераном АТО.

 1. Олег з Чернівців презентував Школу соціального лідерства “Коногонка”

Бізнес-модель – це проведенні корпоративних тренінгів по лідерству в ігровій формі.

Соціальна складова проекту полягає в тому, що люди, які постраждали від війни можуть пройти такі тренінги за вільною ціною.

Цікава і перспективна бізнес-модель, якщо врахувати тренерський досвід Олега, і хочеться особисто познайомитися з його авторськими методиками та тим, як він використовує гейміфікацію для навчання.

 1. Олег із Дніпра покорив усіх своїм спічем про соціальне підприємництво.

Бізнес-модель являє собою консалтингову компанію, яка буде навчати соціальному підприємництву.

Соціальною складовою проекту є безкоштовне навчання для певної кількості ВПО та АТОшників та розвиток культури соціального підприємництва в регіоні.

Було дуже приємно побачити Олега на презентації, оскільки кілька місяців до цього я проводив йому консультацію, поради з якої були почуті, що дає сподівання на успішність проекту та нашу подальшу співпрацю.

 1. Олександр з Луганська розповів про соціальне підприємство, яке шиє рюкзаки для мам.

Бізнес-модель полягає у виготовленні та реалізації сучасних та зручних рюкзаків, де молоді мами можуть носити дитину.

Соціальна складова проекту полягає у працевлаштуванні АТОшників та лікуванні алко- і наркозалежних людей.

Хороший вже працюючий проект з фінансовими результати (за минулий місяць було продано 65 рюкзаків), однак видно, що у засновника є певні психологічні блоки з приводу грошей та відсутність розуміння деяких основ ведення бізнесу. Дуже влучний коментар дав Юрій Лопатинський, сказавши, що не потрібно продавати продукцію нижче, ніж у конкурентів, бо за допомогою цього додаткового прибутку можна допомогти більшій кількості людей.

 1. Олена з Чернівців продемонструвала ідею третього простору “Дім для друзів”.

Бізнес-модель є типовою для третього простору – люди платять за час проведений у закладі.

Соціальною складовою є те, що 20% прибутку буде йти на фізичну та психологічну реабілатацію АТОшників.

Достатньо проста бізнес-модель, яка вже зарекомендувала себе на ринку, проте Олена має занадто багато креативних ідей, тому в її випадку буде важливо не розпорошуватись, а зосередитися на розвитку якогось одного конкретного напрямку.

 1. Павло із Лисичанська розповів про проект “Вкусняшки для бабусь”.

Бізнес-модель полягає у виробництві та продажі млинців та вафель за допомогою переїзного кафе.

Соціальною складовою є періодичні виїзди до лисичанського “Ощадбанку”, де щомісяця пенсіонери простоюють дуже багато часу в чергах за пенсією. Павло збирається безкоштовно пригощати старих “вкусняшками”.

Достатньо цікавий проект, створений для вирішення конкретної проблеми конкретних людей, у якому потрібно тільки грамотно прорахувати собівартість та цінову політику підприємства, щоб воно приносило прибуток.

 1. Інна із Запоріжжя презентувала ідею відкритого простору “Мама поруч”.

Бізнес-модель полягає у створенніі коворкінгу з ігровою кімнатою, де мами, разом з дітьми зможуть спокійно працювати, не переживаючи за дітей.

Соціальною складовою проекту є безкоштовні курси підвищення кваліфікації для мам-переселенок, з можливістю подальшого працевлаштування.

Цікавий та актуальний проект з масштабним подальшим баченням щодо якого слушну пораду дав Юрій Лопатинський, порекомендувавши не змішувати кілька бізнес-моделей, а зупинитись на реалізації однієї (Інна планувала відвести частину простору для салону краси, де переселенки могли б орендувати робоче місце).

 1. Родіон із Херсона візуалізував своє бачення фестивалю електронної музики.

Бізнес-модель полягає в організації платного фестивалю електронної музики.

Соціальною складовою проекту є передання 20% від прибутку дитячим будинкам та продаж хенд-мейд продукції, виготовленої вихованцями цих будинків.

Класний проект, ідея якого сама знайшла свого виконавця, коли подруга попросила Родіона виставити на продаж хенд-мейд вироби вихованців дитбудинку, і він побачив, що люди дуже охоче купують їх, а потім розвинув цю ідею до теперішнього бачення. Хочу побажати успіху в реалізації та масштабування даного проекту.

 1. Іван з Маріуполя представив Регіональний центр бізнес-навичок “Приазов’я”.

Бізнес-модель – це вже існуючий тренінговий центр з технохабом, який пустує.

Соціальна складова – навчання бізнес-навичкам ВПО та учасників АТО безкоштовно.

Здивування викликало те, що у Маріуполі є сучасний технохаб, який пустує, що спричинено неефективним просуванням його на ринок і якщо Іван залучить в команду хорошого маркетолога та PR-спеціаліста, то вони зроблять з цього простору справжній центр творчості та технологій Маріуполя, тим більше ЄС вже погодився надати фінансування для цього.

Загалом задоволений проектом та роботою учасників і тренерів. Щиро сподіваюся на те, що ці ідеї перетворяться у реальні соціальні підприємства, що стануть агентами позитивних змін у суспільстві.

 

Автор відгуку: Віктор Коваленко, менеджер з розвитку соціального підприємництва СК “Параграф”

 

Show Buttons
Hide Buttons