Home »  Новини »  Всеукраїнський Форум «Надія на життя» представників реабілітаційної галузі України

1 грудня 2016 року  в  Українському домі пройшов Всеукраїнський форум «Надія на життя». У заході взяли участь близько 700 учасників з різних регіонів України, представники міністерств, керівники реабілітаційних центрів, громадські діячі та ін.

Всеукраїнський форум на тему «Медична, фізична, психологічна та соціальна реабілітація в Україні: виклики ХХI століття» став місцем зустрічі представників реабілітаційної галузі та поштовхом до створення єдиної багатопрофільної реабілітації, розробки законодавчої бази, а також формування єдиної асоціації, яка буде захищати права реабілітологів та клієнтів.

Соціальний консалтинг «Параграф» виступив організаційним партнером заходу. Наша команда долучилася до розробки концепту форуму, супроводу та організації заходу, пошуку і запрошення учасників з усієї України.

«Це перший форум, що об’єднав представників реабілітаційної галузі України. Перед нами стояла амбітна мета – зібрати в Українському домі кращих спеціалістів для обміну досвідом, а також показати діяльність кращих реабілітаційних закладів, які щодня повертають українців до повноцінного життя.

Складне завдання, зважаючи на те, що в Україні і досі не існує чіткого законодавства та регулювання даної сфери, хоча існують окремі ініціативи. Попри наявність запиту на реабілітацію уразливих верств населення та діяльності великої кількості реабілітаційних центрів, не існує професії реабілітолога! Ми зіштовхнулись з питанням як визначити критерії відбору експертів та учасників?

Немає законодавчого нормування поняття «реабілітаційний центр» та ліцензування методів реабілітації. Як відокремити якісну роботу від шарлатанства?

Розрізнені напрямки надання медичної, психологічної, соціальної, фізичної та інших видів реабілітації. Відсутня консолідації зусиль між державним, громадським та бізнес сектором. Як побудувати міжвідомчу взаємодію між ними?

Відсутність єдиної бази надавачів реабілітаційних послуг різного спрямування, для всіх вікових груп, відповідно до запиту клієнтів. Де клієнтам шукати установи?

Таким чином, разом з робочою групою залучених фахівців – реабілітологів ми зпроектували базову модель функціонування сфери.

Ми розробили проект заходу, що став платформою для обговорення головних питань та  започаткування розбудови єдиної загальнонаціональної мережі реабілітаційних центрів в Україні. Було запрошено основних стейкхолдерів галузі , які мали змогу виступити з фаховими доповідями на Панельній дискусії, а також долучитися до розробки стратегії розвитку галузі у форматі «Світового кафе» – технології організації сфокусованої дискусії великої кількості людей» – говорить проектний менеджер форуму Аліна Бочарнікова.

Захід розпочався з Панельної дискусії, яку відкрила Наталя Ткаченко-Ритвіна, ініціатор форуму, засновниця благодійного фонду «Місія SOS», помічник директора ДП «Український дім».

Юрій Стельмащук, директор Українського дому, наголосив на тому, що сьогодні Український дім є місцем Національної ідеї: «Ідея здоров’я нації – це один з фундаментів, на якому можна побудувати сильний народ. Завдяки консолідації зусиль кращих спеціалістів на одному майданчику задля обміну практикою та досвідом, можливо розробити єдину стратегію та законодавчу ініціативу розвитку реабілітаційної галузі».

Голова «Європейської поліцейської асоціації», Сергій Шульженко, розповів  про статистику вчинення злочинів та орієнтовний запит на реабілітації людей в Україні.

Ксенія Возніцина, координатор реабілітаційного відділення клініки професійних захворювань Інституту праці АМНУ навела невтішну статистику розвитку посттравматичного синдрому у військових на прикладі солдат у В’єтнамі: «50 тисяч солдат загинуло на війні, і ще 150 тисяч – після. Останні – це люди, яких не було вчасно реабілітовано».

Президент мережі реабілітаційних центрів «Ренесанс», Віктор Хіжняк, наголосив на необхідності створення змін в галузі разом з колегами, що прийшли на Форум: «Коли ми об’єднаємось? Всі ми чули про реабілітацію. Але хто бачив реабілітацію? Кожен скаже, що щось потрібно змінити в тому, як надається реабілітація. Для цього нам потрібно всім разом попрацювати».

Оксана Андрієнко, координатор ВГО “Спілки Ветеранів, Учасників, Інвалідів АТО та бойових дій”, наголосила на професійному підході до справи: «Я не хочу нікого образити з колег, які займаються реабілітацією, але час показує, що потрібна систематизація знань у реабілітаційній галузі. В Україні з’явилося дуже багато реабілітологів та психологів, які після короткотривалих курсів поспішають надавати допомогу. Нам необхідна мережа фахівців, яку можна контролювати».

Доповідачами заходу також були: Роман Пилипенко – начальник відділу реабілітаційних послуг та зайнятості осіб з інвалідністю Міністерства соціальної політики, Григорій Дунас – директор Львівського державного центру реабілітації інвалідів, Олена Чуйко – завідувач кафедри “Соціальна реабілітація та соціальна педагогіка” Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Юлія Саранчева – засновниця благодійного фонду «Милосердя», Валерій Патонич – керівник центру по лікуванню харчової залежності “REVOCANDA”, Інна Силантьєва – директор фонду підтримки молодіжного та олімпійського плавання, В’ячеслав Дьомін – директор ТОВ “Лікар – Інвест”, Катерина Бадріна – терапевт-кардіолог  вищої категорії медичної клініки “Борис” та інші.

Логічним продовженням заходу стало проведення “Світове кафе” – фасилітаційний метод колективного напрацювання ідей. Учасники змогли оцінити потреби та запити ключових суб’єктів сфери і поглянути на реабілітаційну галузь з різних сторін, зокрема: клієнтів реабілітації, громадських реабілітаційних організацій, бізнесу у сфері реабілітації, державних закладів-надавачів реабілітаційних послуг, донорських організацій, міської влади, Верховної Ради, міністерств, ЗМІ. Презентовані результати колективної роботи можуть бути використані для розробки стратегії подальшого розвитку сфери реабілітації. Модератором заходу була Анна Валенса – кандидат філософських наук, соціальний філософ, методолог, фасилітатор візійного проекту «Нова Країна», член команди  WikiCitiNomika.

Впродовж дня всі відвідувачі Форуму мали змогу отримати безкоштовну консультацію від фахових практиків, а також дізналися про діяльність близько 30 українських реабілітаційних установ, організацій та компаній на локації «Живий довідник організацій».

Форум завершився благодійним концертом піаніста-віртуоза Євгена Хмари. Люди з глибоким порушенням зору відвідали захід безкоштовно. Чуттєва та натхненна музика талановитого виконавця стала дієвою психологічною реабілітацією для всіх присутніх! Зібрані від продажу квитків гроші передано людям, які потребують термінової реабілітації.

Учасники Форуму дійшли висновку про необхідність об’єднання зусиль різних напрямків реабілітації та відповідних представників державного, бізнес та громадського сектору. Сьогодні актуальною залишається потреба у розробці дієвого законодавства для врегулювання сфери реабілітаційних послуг в Україні з урахуванням  потреб як надавачів, так і отримувачів послуг. Попри наявність великої кількості реабілітаційних центрів, у країні і досі не існує професії реабілітолога.  Цей факт зумовлює внесення змін до переліку професій реабілітаційної галузі та чіткого фіксування вимог до спеціалістів. Крім того, в українському законодавстві немає визначення поняття «реабілітаційний центр» та його ознак. Існує необхідність побудови міжвідомчої взаємодії у забезпеченні системного бачення реабілітаційного процесу з впровадженням мультидисциплінарного підходу.

Керівники реабілітаційних центрів домовилися про наступну дату робочої зустрічі та подальшу  розробку конкретного плану дій з урахуванням напрацювань учасників Форуму.

Представники реабілітаційних центрів різних форм власності, державних установ, громадських організацій та спеціалісти, які не змогли  відвідати захід, але хочуть долучитися до подальшої роботи можуть надіслати запит на електронну пошту nadiia.ua112@gmail.com

«Ми раді долучитися до створення масштабних соціальних проектів, що  трансформують уявлення та якісно змінюють стандарти надання соціальних послуг.  Результати форуму свідчать про усвідомлення необхідності впровадження змін. Виникнення дієвої сфери реабілітації в Україні, створення асоціації реабілітологів, наразі у руках представників цієї сфери, у їх готовності брати персональну відповідальність за результат та готовності діяти спільно. Створення профільної асоціації є показником високого рівня свідомості та розвитку соціальної відповідальності реабілітаційних центрів як бізнесу» – констатує директор Соціального консалтингу «Параграф» Тетяна Гончаренко.

Організатор заходу ДП «Український дім» дякує всім компаніям, державним структурам та громадським організаціям, що долучилися до заходу: благодійному фонду «Український дім», благодійному  фонду «Місія SOS», компанії Соціальний консалтинг “Параграф”, мережі медичних клінік «Борис», міжнародній мережі реабілітаційних центрів «Ренесанс», міжнародному товариству «УКРАЇНА-БІЛОРУСЬ», Європейській поліцейській асоціації України, Українській асоціації медичного туризму (УАМТ), центру по лікуванню харчової залежності «REVOCANDA», центру відновлювальної та психосоматичної медицини «Recovery», реабілітаційному центру «D.D.C», реабілітаційному центру «Клініка лікаря Долинського», ТОВ «Лікар Інвест», ТОВ «РЕХАФЛЕКС», Всеукраїнському об’єднанню організацій роботодавців санаторно-курортних та оздоровчих закладів, фонду підтримки молодіжного та олімпійського плавання, кафедрі «Соціальної реабілітації та соціальної педагогіки» Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Всеукраїнському громадському об’єднанню «Українська Координаційна Рада», Всеукраїнській громадській організації «Спілка учасників, ветеранів, інвалідів АТО та бойових дій», громадській організації «Довгі літа», благодійному фонду «Центр Милосердя», благодійній організації «Благодійний фонд 911», благодійній організації «Фонд Розвитку Спільнот»,  інформаційному партнеру “Гурт”  та ін.

Соціальний консалтинг «Параграф» висловлює подяку композитору Евгену Хмарі та його команді за плідну співпрацю та небайдужість до актуальних соціальних питань.

Ми дякуємо студентам – волонтерам та викладачам кафедри «Соціальної реабілітації та соціальної педагогіки» Київського національного університету імені Тараса Шевченка за допомогу у розробці методологічної бази «Світового кафе» та проведенні заходу.

Більше інформації на сторінці Facebook

Show Buttons
Hide Buttons