Home »  Новини »  17 лютого відбувся майстер-клас “Соціальне підприємництво”

17 лютого 2016 року відбувся майстер – клас “Соціальне підприємництво”. Понад пів сотні громадських діячів та представників бізнесу відвідали захід і долучилися до перегляду онлайн трансляції. Учасники ознайомилися з закордонними та українськими прикладами вдалого соціального підприємництва, дізналися основні законодавчі тонкощі ведення такої діяльності, а також мали можливість поставити свої запитання і отримати відповіді кваліфікованих експертів.

Ігор Сергеєв, Національний спеціаліст проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні відкривав захід з темою «Соціальне підприємництво як інструмент запобігання торгівлі людьми в Україні».
Соціальне підприємництво – соціально спрямована діяльність, весь прибуток від якої спрямовується на розвиток бізнесу та подальше ведення статутної діяльності організації.  Спікер розповів про діючий нині проект, що має на меті створення нових економічних можливостей для постраждалих від торгівлі людьми та представників груп ризику, включаючи внутрішньо переміщених осіб. Підтримуються ініціативи громадських організацій у започаткуванні соціальних підприємств, які стануть джерелом фінансування їхньої діяльності у сфері протидії торгівлі людьми. Водночас, створені соціальні підприємства допоможуть в отриманні професійних навичок та надаватимуть тимчасове працевлаштування постраждалим від торгівлі людьми та представникам груп ризику, включаючи внутрішньо переміщених осіб. Це надасть їм можливість отримати досвід роботи та здобути кваліфікацію, що поліпшить їхню конкурентоздатність на ринку праці. Таким чином, соціальні підприємства створюють реальні перспективи для зниження фактору безробіття та трудової міграції населення закордон, що веде до зменшення схильності людей приймати ризиковані пропозиції в пошуках «кращого життя» та попередження ризику торгівлі людьми.

За результатами конкурсного відбору було визначено 4 громадські організації, що пілотуватимуть власні ідеї соціального підприємництва: малого тепличного господарства у Києві, малого швейного підприємства у Житомирі, студентської їдальні у Вінниці та ремісничої майстерні у Львові.

Проект впроваджується за фінансової підтримки урядів Канади та Норвегії, а також у тісній співпраці зі Спеціальним Представником та Координатором ОБСЄ з протидії торгівлі людьми.

Анастасія Красносільська, експерт з оподаткування громадських і благодійних ініціатив, Український незалежний центр політичних досліджень виступила з темою «Як заробити гроші на соціальні ініціативи? Можливості для соціального підприємництва в Україні» Вона переконана, що соціальне підприємництво – це бізнесовий підхід в поєднанні з соціальною ідеєю, інакше кажучи спосіб заробити гроші для соціальної мети. Як приклад, доповідачка приводить такі діючі соціальні підприємства:
– благодійний магазин «Ласка» (http://laskastore.com/), збір і продаж вживаних речей з метою фінансової підтримки соціальних проектів;
– пекарня «Горіховий дім» (https://www.facebook.com/HD.Pekarnia), випікання та продаж печива для матеріальної підтримки кризового центру для жінок, що опинилися у складних життєвих обставинах, з їх працевлаштуванням у пекарні.
Доступно  і зрозуміло пояснила законодавче регулювання діяльності соціального підприємництва та вказала як правильно вибрати форму соціального підприємства, враховуючи вид діяльності та систему оподаткування:

  • Частина прибутку для соціальної мети? Підприємство або ФОП

Обираючи підприємство – передається до 4% прибутку як внесок на користь ГО/БО – без додаткового податку; як дивіденди – 18% з суми дивідендів як авансовий платіж з податку на прибуток)

  • Мінімум обліку, мінімум податків? Фізична-особа – підприємець, спрощена система оподаткування

Соціальний ФОП – спрощена система оподаткування; мінімум податкового та бухгалтерського обліку; фіксована сума податку на місяць – до 300 грн; жодного додаткового податку на благодійні внески.

  • Весь прибуток для соціальної мети і без податків? Громадська або благодійна організація

ГО/БО – може займатися підприємництвом безпосередньо; без податку на прибуток; є можливість залучати благодійні внески без податків; заборона на розподіл прибутку між засновниками і членами; усі кошти – тільки на соціальну/благодійну мету.

Більше інформації можна знайти у Податковому кодексі, законі «Про благодійну діяльність та благодійні організації» та інших нормативно-правових актах. Окремого закону, що містить визначення, опис, порядок здійснення соціального підприємництва на сьогодні не існує. Діяльність даної форми підприємницької діяльності здійснюється на підставі статуту організації. Таким чином, використання прибутку має чітко відповідати прописаним у статуті цілям організації і може бути витраченим лише на ці статутні цілі. Резюмуючи свій виступ, Анастасія відмітила надзвичайно сприятливе законодавче поле для ведення соціального підприємства саме зараз у нашій країні.

Володимир Шейгус, виконавчий директор ІСАР «Єднання» звернув увагу присутніх на вибудовування схеми організаційної структури управляння соціальним підприємством, особливо підкреслив необхідність чіткого розподілу обов’язків та відповідальності:
– управлінський сектор, відповідає за стратегію розвитку соціального підприємства, пошук ресурсів;

– виконавчий орган,  представлений штатними працівниками та їх фіксованими функціональними обов’язками;

– контролюючий сектор, окремий незалежний підрозділ, що займається аудитом діяльності організації.
Виходячи зі свого досвіду, спікер наголосив на важливості побудови прозорої органіграми розподілу операцій та виконавців – це необхідно не лише для налагодження ефективної роботи підприємства, але і є умовою для успішного проходження перевірок аудиту для отримання грантових коштів.
Пан Володимир розповідав про можливості отримання безкоштовної юридичної консультативної допомоги на базі платформи «Маркетплейс» та платні консультації, що можуть бути покриті за рахунок коштів грантування.

Учасники майстер – класу відмітили переваги соціального підприємництва та його перспективи в Україні. Це бізнес з соціальною метою, який дійсно є інноваційним та дієвим способом вирішення соціальних проблем суспільства.

Ми дуже дякуємо всім, хто долучився до участі у цьому майстер – класі! Хочемо відмітити, що учасники в режимі онлайн змогли навіть заочно налагодити партнерські стосунки! Чудово, правда ж?
Слідкуйте за анонсами наших заходів – ми розповідаємо про актуальне.

Show Buttons
Hide Buttons