Home »  Статті »  Пошук джерел фінансування для наукових проектів

Пошук фінансування для своєї ідеї чи проекту завжди є найбільшим викликом на шляху до його реалізації. Проте, щоб отримати фінансування, потрібно чітко розуміти свою ідею та вміти донести її іншим. Для того, щоб представити свій проект для потенційно або вже зацікавленим особам (бенефіціарам, стейкхолдерам) необхідно, щоб він був максимально зрозумілим та структурованим.

В кожному проекті має бути чітко і переконливо висвітлено:

  • ціль  даного проекту;
  • методологія;
  • яке значення матимуть отримані результати для праці інших дослідників;
  • які кінцеві результати проекту повинні бути отримані.

Загальна оцінка проекту залежатиме від досвіду дослідницької та викладацької діяльності учасника конкурсу, а також від рекомендації, наданої його колегою/ами. Проте найважливішим критерієм відбору є якість самого проекту в тому вигляді, в якому він представлений в заявці самим здобувачем.

Наголошую на тому, що проект має бути зрозумілим для осіб, які не мали безпосереднього відношення до ідеї проекту чи його розробки. Саме тому спробуйте пояснити ідею своїм близьким та врахуйте ті запитання та зауваження, які виникли під час вашої презентації.

Що стосується трендів в фінансуванні, то в 2016 році цікавими були ті галузі, які стосувались інтернет технологій та природничих наук.

Зокрема, актуальними залишаються ідеї та наукові проекти, які пов’язані з наступними темами:

   • Розробка та вдосконалення штучного інтелекту
   • Віртуальна реальність
   • Сучасні технології та способи спрощення повсякденного життя (зокрема Інтернет речей, що поєднує технології та речі повсякденного вжитку).

Якщо говорити про природничі науки, то значні кошти вкладаються у фінансування наукових проектів, що спрямовані на розвиток генетики, медицини, біології, хімії та екології.

Проте найперспективнішими проектами залишаються ті, які є на стику галузей і дозволяють комплексно вирішувати проблему з максимальною вигодою і мінімальними затратами.

Коли з ідеєю та її презентацією розібрались, то варто почати шукати фінансування на її реалізацію. Варіантів фінансування декілька, і їх потрібно розглядати відповідно до мети вашого проекту, суми, яка вам необхідна та подальшої взаємодії з джерелом фінансування. Всього виділяють 4 джерела фінансування:

 • Держава
 • Міжнародні гранти
 • Бізнес
 • Краудфандинг

Часто в процесі роботи з клієнтами доводиться чути , що в нашій державі не підтримують розвиток науки. Варто зауважити, що тут є певні зрушення. Так, в травні 2016 пройшов конкурс проектів молодих вчених, які працюють або навчаються у вищих навчальних закладах та наукових установах, що належать до сфери управління МОН. Звичайно є певні моменти, щодо обсягів фінансування, тому варто розглянути і інші варіанти. Одним з них є гранти.

Загалом гранти поділяються на ті, які оголошуються міжнародними та українськими фондами, що підтримують розвиток науки та інновацій, університети, які дають можливість проводити дослідження на своїх базах та стипендії на навчання.

Нижче представлено перелік можливих грантів для реалізації наукових проектів:

Грант на проекти від Фонду демократії ООН

 • Якщо у вас є ідея проекту у сфері прав людини, який зможе посилити роль громадянського суспільства чи заохотить соціальні групи до участі у демократичних процесах, Фонд демократії ООН допоможе з його фінансуванням.
 • До участі приймаються проекти у таких напрямках: розвиток спільнот; верховенство права і права людини; інструменти знань (освіта); розширення прав жінок; участь молоді; ЗМІ та свобода інформації; посилення взаємозв’язку з урядом.

Грант на дослідження від уряду Швейцарії

 • Молоді науковці всіх спеціальностей, які хочуть провести дослідження в освітніх установах Швейцарії, можуть подаватися на гранти, які щороку виділяє уряд цієї країни.

Гранти на навчання в Оксфорді

 • Студенти всіх спеціальностей можуть подаватися на конкурс грантів на навчання в Оксфорді. Конкурс передбачений для навчання в магістратурі й аспірантурі.
 • Грант: покриття витрат на навчання та щомісячна стипендія.

Грант на проведення досліджень у Гарварді

 • Для проведення дослідження у галузі природничих наук можна подаватися на грантову програму Environmental Fellows program. Вона передбачає річне перебування в Гарварді, доступ до навчальних матеріалів, а також інші можливості для написання наукової робити.
 • Грант: тревел-грант, стипендія у розмірі 62 000 $ на рік і медичне страхування.

Грант від Hackathon Bridge в Україні

 • Hackathon Bridge – це конкурс інноваційних проектів, спрямований на підтримку молодих та активних людей з Польщі, України й Молдови. Фінансова підтримка надається на проекти/ідеї у сфері бізнесу, суспільства та культури. Участь можуть брати громадяни до 35 років, які створять команду, учасником якої буде принаймні 1 представник будь-якої із 2 названих країн (Польща+Україна, Україна+Молдова, Молдова+Польща). Команди також матимуть можливість відвідувати підготовчі тренінги з управління проектами у трьох країнах.

Ще один варіант фінансування вашої ідеї – це бізнес. Проте головною особливістю є те, що бізнес не віддає безповоротно , оскільки співпраця має формуватись за принципом “Win-win”. Причому мотиви для фінансування можуть бути різними.

Одним з мотивів є корпоративна соціальна відповідальність. В такому випадку компанія вкладає кошти у проект відповідно до пріорітетів та принципів, які закладені у стратегії розвитку компанії.

Індивідуальне спонсорство має місце тоді, коли йдеться про ситуативну допомогу на просування ідеї чи підтримку форуму/конференції/фестивалю. В такому випадку ви заміняєте собою рекламне агентство, тому спонсор очікує на медійне охоплення та  якісне висвітлення в ЗМІ.

Коли мова йде про інвестиції, то потрібно розуміти, що представлення ідеї настільки  ж важливе, як і її цінність.  По суті, ідею потрібно продати інвестору, показавши, яку вигоду він отримує з мінімальними ризиками для своїх вкладень.

Якщо у вас ідея, яка може спростити життя великій кількості людей або має соціальну складову (допомога дітям, організація фестивалю, курс для навчання і т.д), то варто звернути увагу на такий вид фінансування як краудфандинг. Краудфандинг – збір коштів з великої аудиторії зацікавлених осіб.

Краудфандингова кампанія передбачає собою:

 • Яскраве висвітлення;
 • Обмеження у часі;
 • Можливе повернення коштів спонсорам у разі недобору потрібної для кампанії суми;
 • Звітування за кошти перед кожним маленьким спонсором на сторінках проекту;
 • Бажано мотивувати вкладати гроші в вашу кампанію шляхом дарування символічних речей за кожну конкретну суму.

Ми живемо в той час, коли у стратегії фінансування науки все більше уваги приділяється соціальним проблемам. Для порівняння в 1965 р в США фінансування досліджень і розробок в сфері оборони і космосу було в 13,6 разів вище, ніж в сфері охорони здоров’я. Вже в 2000 р інтереси здоров’я стояли вже на другому місці і склали 56% від витрат на оборонну науку.

У Західній Європі обсяг фінансування соціально-орієнтованих інноваційних програм зріс з 44% від загального обсягу витрат на інноваційну діяльність в 1988 р до 56% в 1995 р і продовжує зростати.

Автор статті: Любов Раїнчук, проектний менеджер компанії СК “Параграф”


Є додаткові запитання? Слідкуйте за розділом статті, в якому ми постійно публікуємо нову, корисну іноформацію.
За детальною інформацією звертайтеся до Дениса Губашова d.gubashov@prgrf.com, 093-704-80-03

Show Buttons
Hide Buttons