Home »  Статті »  Соціальне підприємництво як інструмент суспільних змін: де навчитися в Україні?

Соціальне підприємництво уже кілька років є трендом у світі та в Україні. Особливо активно розвиває цей напрямок Європейський Союз, де за статистикою 1 із 4 нових заснованих підприємств є соціальним. Також він фінансує ряд програм, на яких навчають навичкам ведення соціального бізнесу.

 

Одна з таких навчальних програм – Перша Національна школа-тренінг “E-Solutions” із соціального підприємництва, яка є частиною інноваційного проекту для внутрішньо переміщеної молоді за підтримки Swiss Cooperation Office. Організатори проекту – Фундація прав людини та Тренінг-центр ясних думок “Mama Cares”.

Школа-тренінг тривала протягом 27-30 червня 2017 року на Київщині. Упродовж 4 днів 24 лідери ГО із Сумської, Черкаської та Запорізької областей, які працюють з внутрішньо переміщеними особами, розробляли проекти із соціального підприємництва у своїх регіонах разом з тренерами Анною Валенсою, Тетяною Гончаренко та Віктором Коваленком.

Що потрібно врахувати при формулюванні ідеї власного соціального бізнесу? Тренер, коуч та фасилітатор Анна Валенса вважає, що одним з важливих факторів є психологічний вік. Суть цієї концепції полягає у існуванні чотирьох психологічних віків (дитинство, юність, дорослість та зрілість), яким притаманні певні цінності та поведінкові паттерни.

80% населення України знаходяться в дитячому і юнацькому психологічних віках, тому не варто ображатися на безвідповідальність більшості”, – здивувала та підштовхнула учасників до роздумів Анна Валенса.

Віктор Коваленко, модератор зустрічі, про досвід створення власного соціального підприємства спільно з закладом “Скворечник”: Будь-який бізнес можна зробити соціальним і будь-який соціальний проект можна розвинути до бізнесу, потрібно тільки грамотно до цього підійти. Мій бізнес вирішує проблему зберігання речей на пляжі шляхом встановлення камер схову, які здаються в оренду. Спочатку це була просто бізнес-ідея, але потім я вирішив зробити цей бізнес соціальним (20% від прибутку віддається на покращення пляжу). Порадувала швидкість та якість обслуговування в ЦНАПі та податковій. Основні складнощі для росту бізнесу зараз спричиняє погода, оскільки вона не зовсім “пляжна”, тому відвідувачів не так багато, як хотілось би. Також важливо грамотно вести комунікацію з бізнес-партнерами”.

За статистикою, лише 1 із 10 нових підприємств переживає 1 річницю від заснування. Однією з причин цього є те, що підприємці не надають у своїй діяльності належного значення візії, або довгостроковому баченню. Тренер та фасилітатор Анна Валенса переконана, що формування візії власного бізнесу є одним з ключових факторів його успішності, оскільки вказує на орієнтир, до якого треба рухатися та дозволяє будувати план дій від зворотнього, що значно спрощує поточну операційну діяльність.

Соціальний та ціннісний бізнес: в чому відмінності?

Власник компанії “Соціальний консалтинг “Параграф” Тетяна Гончаренко вважає, що соціальне підприємство потрібно чітко відмежовувати від інших організаційних форм, бо, не маючи чітких критеріїв, можна вважати будь-який бізнес соціальним, оскільки його продукт задовольняє певні потреби споживачів.

Якщо говорити про місце соціального підприємництва у структурі організацій, то розібратися у цьому вам допоможе ця стаття: http://www.prgrf.com/about-se/

“Соціальне підприємництво – це інвестиції у соціальний ефект”, – і досі цитують Тетяну Гончаренко у соціальних мережах в контексті розуміння соціального підприємництва як інструмента соціальних змін.

Юрій Філюк, засновник громадського ресторану Urban Space 100: “Ми заснували ресторан, щоб змінити на краще Івано-Франківськ.  В Україні можливо все, потрібно тільки вірити в себе та свій проект”.

Учасники грунтовно попрацювали над бізнес-моделями (власне бізнесу та соціального ефекту) своїх соціальних підприємств, де було проаналізовано цільові аудиторії бізнесів та створено відповідну ціннісну пропозицію для них, що дозволило сформувати маркетингову стратегію. Оскільки соціальне підприємство – це, перш за все, бізнес, детально прописана бізнес-модель та маркетингова стратегії є ключовими факторами для ведення чіткого операційного управління та впізнаваності проекту серед населення, що позитивно впливає на прибуток компанії.

 

Про важливість команди

 

Тетяна Гончаренко, зокрема, наголосила на важливості команди для успішної реалізації проектів та поділилась власним досвідом підбору та побудови команди компанії “Соціальний консалтинг “Параграф”.

“При відборі команди Вам треба орієнтуватися не на гіперпрофесійні якості, а саме на ціннісні збіги. Адже коли Ви запрошуєте людину долучитись до Вашої команди, Вам буде важливіше наскільки вона вмотивована, наскільки вона зацікавлена в тематиці, якою Ви займаєтеся, – і менше Вам потрібно думати про те, наскільки вона професійна.

Професіонал із серйозним бекграундом, досвідом, може вбудовуватися у команду на порядок гірше – ніж людина більш вмотивована, яка не має великого досвіду чи досить загально розуміє сферу взагалі. При цьому є більш включена у тематику організації/проекту – і відповідно досить швидко підтягує ту компетенцію, якої їй не вистачає. У першу чергу, подумайте над ціннісним профілем людини, яка Вам потрібна.”

 

Національна школа-тренінг “E-Solutions” успішно стартувала, тож тепер чекаємо на перші результати від учасників!

Також запрошуємо на практичний курс зі створення соціального підприємства та ціннісного бізнесу, а також на консультації із соціального підприємництва!

Деталі: http://www.prgrf.com/paragraf-accelerator-social-entrepreneurship-course/

                                                         

Автор тексту: Віктор Коваленко,

менеджер з розвитку соціального підприємництва СК “Параграф”

Show Buttons
Hide Buttons