Home »  Статті »  Індивідуальні наукові гранти

Стрімкий розвиток наукового середовища в сучасному світі дає безліч можливостей для молодих науковців реалізувати власний потенціал.  Міжнародні програми стажування та програми обміну, наукові конференції, конкурси та змагання, освітні програми, гранти на навчання за кордоном та на проведення наукових досліджень – все це може стати початком втілення вашої ідеї в життя!

Однією з найактуальніших можливостей для молодого науковця є отримання індивідуального гранту. Суть його полягає в наданні фінансування на проведення наукового дослідження або реалізацію проекту, керівником і виконавцем якого є одна й та ж людина.

Значною перевагою індивідуального гранту є можливість дослідника реалізувати власні ідеї в повній мірі, в той час як групове дослідження часто передбачає жертвування власними інтересами та досягнення консенсусу задля задоволення потреб всіх учасників дослідницької команди.

Існує три можливих шляхи для отримання індивідуального гранту на реалізацію вашого проекту:

 • Участь в грантових програмах від Європейського Союзу;
 • Фінансування через державній та комерційні грантові програми;
 • Отримання цільового гранту від посольств конкретних країн світу.

Європейський Союз є лідером з розвитку наукового потенціалу молоді з усіх країн світу. Програми ЄС підтримують не лише ініціативи окремих осіб або команд науковців, а й дозволяють налагоджувати міжнародний обмін досвідом та співпрацю в науці шляхом реалізації суспільно важливих проектів.

 Умовно гранти від Європейського союзу можна поділити на 5 видів:

 • Внутрішньоєвропейські стипендії, які дозволяють науковцям рухатися по кар’єрній драбині в науковому середовищі в межах ЄС.
 • «Вхідні» міжнародні стипендії, які надаються безпосередньо від наукових установ дослідникам на навчання за кордоном.
 • Міжнародний обмін науковим персоналом спрямований на встановлення партнерських зв’язків між університетами та науково-дослідними установами в країнах Європейського Союзу та поза його межами. Такий вид гранту надається юридичним особам, однак молоді науковці мають змогу представляти інтереси свого університету та за рахунок грантових коштів компенсувати витрати на транспорт, проживання, харчування тощо.
 • Мережі з навчання на початкових етапах досліджень спрямовані на розвиток наукової кар’єри дослідників. Грантові кошти надаються фахівцям в сфері науки з досвідом роботи від 5 років строком на 4 роки з метою залучення їх до інформаційно-просвітницької діяльності, участі в наукових семінарах та конференціях. Це чудова можливість для науковців отримати практичні дослідницькі навички та встановлювати професійні контакти за межами своєї країни.
 • Промислово-академічне партнерство спрямоване на налагодження співпраці між громадськими та комерційними організаціями в рамках реалізації наукових проектів, обміну досвідом та вирішення наукових питань досвідченими дослідниками. За кошти грантів молодий науковець має змогу протягом 4 років бути задіяним в науковому дослідженні та здобувати професійні знання, та навіть отримувати за це заробітну плату.

Початком наукової кар’єри для молодого дослідника можуть стати грантові програми від міжнародних урядових організацій та комерційних установ. Так, в нагоді стануть сайти наступних організацій, на яких постійно оновлюється інформація з приводу актуальних грантів:

 • Європейський науковий фонд;
 • Європейська дослідницька рада;
 • Виконавче агентство з освіти, аудіовізуальних засобів і культури;
 • Європейська асоціація просування науки й технологій;
 • Європейський дослідницький простір;
 • Європейський фонд підтримки демократії;
 • Програма Східного партнерства тощо.

Комерційні установи надають індивідуальні гранти за умови, що проекти чи дослідження науковців задовольняють їхні потреби чи вирішують певні проблеми. Цілком вірогідно, що після закінчення проекту досліднику запропонують роботу в установі.

Саме тому варто час від часу здійснювати моніторинг інформації, що публікується на сайтах таких організацій. Ба більше, не обов’язково чекати оголошення про відкриту грантову програму. Якщо ваша ідея цікава, суспільно корисна та, можливо, інноваційна, не вагайтеся і пишіть листи в комерційні організації з проханням надати вам грант на проведення дослідження чи реалізацію проекту, опишіть вплив результатів на науку та користь для організації – це переконає грантодавців у тому, що ви впевнені в собі, своїй ідеї та ініціативні.

Як згадувалось вище, існує третій шлях отримання фінансування на реалізацію наукового проекту. Так, посольства країн світу мають пріоритетні напрями розвитку держави, в якій знаходяться. Наприклад, пріоритетом для посольства Канади в Україні є розвиток сфери охорони здоров’я. Якщо науковий проект має на меті створення інноваційного продукту, який полегшить проведення певної медичної процедури, доцільно надсилати проектну заявку саме в посольство Канади. Інформацію про пріоритетні напрями фінансування можна знайти на офіційних сайтах посольств.

Перевагою даного виду фінансування є безстроковість дії грантових програм. Проектна комісія безперервно відповідає на всі актуальні питання аплікантів та розглядає заявки.

Варто згадати також про унікальну програму Горизонт 2020. Вона є найбільшою програмою Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій та має бюджет близько 80 млрд євро. Фінансування в межах даної програми здійснюється за 3 основними напрямами:

 • Розвиток передової науки: індивідуальні та колективні наукові проекти в усіх галузях знань, включно з гуманітарними;
 • Розробка інноваційних технологій та матеріалів в галузях промисловості, сфері малого та середнього бізнесу;
 • Вирішення глобальних світових проблем шляхом реалізації дослідницьких проектів.

Термін дії програми — до 2020 року. З умовами участі та правилами подачі на грант можна ознайомитися на офіційному сайті програми.

Як ми бачимо, можливостей для отримання індивідуальних наукових грантів є безліч. Звісно, кожен рік в науковому середовищі позначається зміною пріоритетів розвитку. Тож якими вони будуть 2017 року?

 • Розробка інноваційних технологій в сфері захисту прав людей, охорони здоров’я та організації безпеки населення.
 • Інновації в сфері освіти.
 • Дослідження в сфері інклюзивно- та гендерно-чутливих послуг.
 • Розвиток культурної свідомості населення.
 • Міжнародна співпраця задля миру.
 • Технології в сфері природокористування, збереження довкілля та покращення екологічної ситуації в світі.

Безперечно, є з чого вибирати! Головне, слідкувати за актуальними грантовими пропозиціями, розширювати мережу професійних контактів та вірити в себе.

Пам’ятаймо, конкуренція існує лише у нашій уяві. Кожен дослідницький проект гідний отримати фінансування. Варто лише докласти зусиль та заявити про себе всьому світу!

 

Автор статті: Анна Пігалова,

проектний менеджер компанії “Соціальний консалтинг “Параграф

 

 

Слідкуйте за розділом статті, в якому ми постійно публікуємо нову, корисну іноформацію.
За детальною інформацією звертайтеся до Дениса Губашова d.gubashov@prgrf.com, 093-704-80-03

Show Buttons
Hide Buttons